LASU Students Union General Election Results 2018/2019 is Out

LASU Students Union General Election Results 2018/2019 is Out

Authorities of the Lagos State University, LASU has released the result of the Students Union General Election for 2018/2019 Academic Session.

SEE ALSO: KUST Orientation Programme for 2018/2019 Newly Admitted Students

The Result of the Lagos State University Students’ Union 2018/2019 General Election held on Wednesday, 27th February, 2019 are detailed below:

LASUSU General Election Results for 2018/2019 Academic Session

A PRESIDENT

s/no NAMES Total Number of
Vote cast
1. OLADELE, OluwatayoOlawale – OLA-DELZ 612 WINNER
2. OJOARE, WAHEED OLAMILEKAN – (HO2) 7
3. WUSA, ISIDOR LUCKY- (SYNERGY) 437
4. NAFIU, HAMEED OLATUNDE- (BOKOHALAL) 494
5. YUSUF, NURUDEEN ALOWONLE (OMOMEWA) 553

B. VICE-PRESIDENT

S/no NAMES Total Number of Vote
cast
1. ALALADE, MARIAM OLAJUMOKE (DUNNITE)
OJO CAMPUS
577
2. ONOCHIE, PRINCESS (PRINCESS)
OJO CAMPUS
1271WINNER
3. OBAJIMI, OLUWATOBILOLA
LASUCOM
249WINNER
4. OGIDAN, ABAYOMI MUSTAPHA (OGIDAN-OF) 28
5. SANNU, IBRAHIM OJEABU (OJAY)
EPE Campus
109 WINNER
6. SENAPON, MAUYON FRIDAY (SENAPON) 69

 

EPE Campus

C. GENERAL SECRETARY

S/no NAMES Total Number of Vote
cast
1. ANAGUN, ADEYEMI MICHEAL (MASCOT) 998
2. BALOGUN, ISIAQ OLATUNJI (EAZY) 1102WINNER

D. ASSISTANT GENERAL SECRETARY

S/no NAMES Total Number of Vote
cast
1. ANDREW, FUHAD OLADAPO (DYNAMIGHT)
OJO Campus
UNOPPOSED
2. OKELARIN, OMOTAYO ADEYEMI (TEE-Y)LASUCOM 114
3. ASHADE, ITUNU OMOLOLA
LASUCOM
175(WINNER)
4. SHITTA, AHMED OLADIMEJI
EPE Campus
UNOPPOSED

E. PUBLIC RELATION OFFICER

S/no NAMES Total Number of Vote
cast
1. ALADE, IDRIS OYENIYI (AARE@ALADE) 840
2. OLOWU, OLUWATOBILOBA E. (LOBALOBA) 1260 WINNER

F. TREASURER

S/no NAMES Total Number of Vote
cast
1. DADA, OLALEKAN IBRAHIM (LYON) 1197
2. MUSTAPHA, IBRAHIM O. 903WINNER

G. SOCIAL DIRECTOR

S/no NAMES Total Number of Vote
cast
1. OKUNLOLA, OLANIYI JAMES (NEYO) UNOPPOSED

H. SPORT DIRECTOR

S/no NAMES Total Number of Vote
cast
1. AKINOLA, LATEEF OLAWALE (GALLARDO 10) 1446WINNER
2. KAYODE, HAROON BABATUNDE (HAROUN) 655

I. FINANACIAL SECRETARY

S/no NAMES Total Number of Vote
cast
1. ADEYEMI, SODIQ (LEGACY) 784
2. SMITH, ABAYOMI ISSA (SMITH) 1315WINNER

J. WELFARE DIRECTOR

S/no NAMES Total Number of Vote
cast
1. SULAIMON, DAMILOLA SEJIRO (DAMMYLEX)
OJO Campus
491
2. SUNMOLA, OLATUNDE UMAR (TEEZLE)
OJO Campus
317
3. MEJINDADE, KUNLE RASHEED ( KAYMEJ)
OJO Campus
948WINNER
4. ANIDU, EZEKIEL OLALEKAN (CELEB)
OJO Campus
89
5. ALABI, OLUWATOSIN MUHAMMAD (HEMDEE)EPE Campus 131WINNER
6. HOLO, OLUWATOSIN KEHINDE (KENNY)
EPE Campus
46
7. ONAKOYA, OLUWASEGUN A.
LASUCOM
UNOPPOSED

K. SPEAKER

S/no NAMES Total Number of Vote
cast
1. HON. IBRAHIM OLADIPUPO (HIGHBEE) 17
2. HON. KUKU OLAYINKA (KUKU) 79WINNER

L. DEPUTY SPEAKER

S/no NAMES Total Number of Vote
cast
1. HON. TODEJI AYODEJI (TODEJI) UNOPPOSED

M. CLERK

S/no NAMES Total Number of Vote
cast
1. HON. OLANREWAJU, HABEEB (JIGABA) 15
2. HON. TELLA NOAH (TELLA) 09
3. HON. ADEYEMI ZAINAB (ZAINAB) 38WINNER
4. HON. BALOGUN QUDUS (BALO) 34

SEE ALSO: NOUN Orientation Programme Date for 2018/2019 Fresh Students

N. CHIEF WHIP

S/no NAMES Total Number of Vote
cast
1. HON. ONIBUDO SODIQ (BUDO) 50WINNER
2. HON. AROMIRE QUYUM (AROMIRE) 46

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*